Миналата година е била шестата най-гореща в историята, което потвърждава тенденцията за затопляне на климата на Земята, съобщи Световната метеорологична организация, предаде БТА.
Още: Стари и болни: Липсата на грижа съсипва горите на България (СНИМКИ)
"Глобалните температури за 2013 г. съответстват на дълготрайната тенденция на затопляне", съобщи директорът на организацията Мишел Жаро в комюнике. Миналата година се нарежда заедно с 2007 г. на шесто място в класацията на най-горещите години от началото на воденето на статистика през 1850 г. Температурата на земята и на повърхността на океаните е била с 0,5 градуса по Целзий по-висока от средната през 1961-1990 г., сочат данните на Световната метеорологична организация.
Температурите и в двете година са били също с 0,03 градуса по Целзий по-високи от средното през 2001-2010 г., десетилетие, което беше изключително горещо. Най-горещите години в историята са 2005 и 2010 г. Тогава температурите са били с около 0,55 градуса по Целзий над средното.
13 от 14-те най-горещи години в историята са били регистрирани през 21-и век, уточнява организацията. Жаро призна, че темпът на затопляне не е еднакъв във всички страни. Миналата година например е била най-горещата в историята в Австралия, докато в САЩ рекорд е поставен през 2012 г. Но Жаро заяви, че "тенденцията е неоспорима". "Предвид рекордното количество парникови газове в нашата атмосфера глобалните температури ще продължат да нарастват в идните поколения. Нашите действия или бездействия за намаляване на емисиите от въглероден диоксид и други парникови газове ще определи състоянието на нашата планета за децата, внуците и правнуците ни", допълни той.
Още: Глобалното затопляне променя телата ни. На какво ще заприличаме?
Още: Учени алармират: Този орган ще пострада най-много от глобалното затопляне